Rynek pierwotny czy wtórny?

22 styczeń 2020 roku

Zakup domu stanowi największą inwestycję w życiu większości ludzi. Właśnie dlatego każdy aspekt decyzji jest w tym przypadku dokładanie rozważany. Jeden z dylematów, przed którym staje każdy przyszły nabywca, stanowi pytanie - wybrać nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego.

Zalety i wady rynku pierwotnego oraz wtórnego

Obie opcje mają wiele zalet i wad, dlatego w celu uzyskania odpowiedzi, warto zastanowić się, co bardziej sprosta naszym oczekiwaniom. Chociaż nieruchomości na rynku wtórnym są zazwyczaj nieco tańsze, musimy liczyć się nie tylko z inwestycją w budynek, ale także w jego remont i pełne wykończenie. W ostatecznym rozrachunku może się zatem okazać, że oszczędność była jedynie pozorna.

Lokalizacja nieruchomości

Wiele osób uznaje, że mieszkania z rynku pierwotnego najczęściej można znaleźć na przedmieściach, a rynek wtórny dominuje w centrum miasta. Chociaż do pewnego stopnia to twierdzenie może być zgodne z prawdą, nie stanowi uniwersalnej reguły. Również osoby chcące zamieszkać w centrum, znajdą wiele nowych mieszkań lub domów na sprzedaż.

Stan budynku

W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, należy być szczególnie czujnym, ponieważ budynki te były oddane do użytku wiele lat temu. Właśnie dlatego mogą mieć sporo wad, które bywają niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Mogą być nawet tuszowane przez właściciela. Ich późniejsza naprawa będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Wybierając budynek z rynku pierwotnego mamy pewność, że wszystkie instalacje będą w pełni sprawne i nowe. Ponadto elewacja, dach oraz wszystkie inne części budynku będą się dobrze prezentować.

Ponadto, na nowym domu znajdować się będzie nowa izolacja termiczna i będą założone nowe okna, dzięki czemu utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz będzie dużo łatwiejsze. Jest to bardzo ważne, ponieważ przełoży się na oszczędność energii, a w efekcie obniżenie kosztów z nią związanych.

Dostęp do infrastruktury

Wokół nowopowstałych osiedli powstaje także nowa infrastruktura. Osiedlając się tam mamy dużą szansę, że będziemy mieszkać nieopodal zadbanego parku i przystanku komunikacji miejskiej, a w okolicy będą szkoły czy przedszkola.powrót

Osiedle pod Warszawą · Domy pod Warszawą · Domy pod Warszawą na sprzedaż · Grodzisk Mazowiecki