Finanse w czasie pandemii. Inwestowanie w nieruchomości

22 czerwca 2020 roku

Kluczowym aspektem inwestowania jest odpowiednie wyczucie czasu. O zysku lub stracie bardzo często decyduje czy w odpowiednim momencie odpowiednio ulokujemy nasz kapitał. Obecne czasy pandemii koronawirusa również wpływają na opłacalność pewnych działań. Poszukując okazji do inwestycji, warto postawić sobie pytanie, czy jest to dobry moment i jak pandemia wpływa na podejmowane ryzyko. Kupowanie nieruchomości stanowi jeden z najpopularniejszych sposobów inwestowania kapitału, czy w dobie kryzysu również się opłaca? Rynek nieruchomości cieszył się znacznym powodzeniem ze względu na swoją stabilność. Obecnie nie zawsze możemy być tego pewni, co nie znaczy, że nie warto w niego inwestować.

Czy pandemia kronawirusa to dobry moment, by rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem?

Zmiany zachodzące na rynku będące wynikiem pojawienia się koronawirusa dają nam olbrzymią szansę. Warto jednak dokładnie zastanowić się nad sposobem inwestowania. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Poszczególne nieruchomości mogą różnić się między sobą różnym stopniem ryzyka, dlatego warto warto bardzo dokładnie przeanalizować inwestycję. Nie każda będzie charakteryzować się takim samym potencjałem inwestycyjnym. Chociaż ryzyko może obecnie wydawać się większe, ceny nieruchomości są w obecnych czasach bardzo atrakcyjne.

Nieruchomości użytkowe

Problematyczne może być lokowanie pieniędzy w nieruchomości użytkowe. Pamiętajmy, że wiele branż musi mierzyć się z kryzysem. Zatem przeznaczenie lokalu na restaurację, zakład fryzjerski, czy hotel może wiązać się ze stratami. W trudnej sytuacji znajdują się również właściciele nieruchomości handlowych.

Mieszkania na wynajem

W Polsce najwięcej inwestorów inwestuje swoje pieniądze w lokale na wynajem. Chociaż w odróżnieniu od wielu lokali użytkowych, takie inwestycje nie wiążą się z bardzo dużymi zyskami, stanowią całkiem stabilną inwestycję. Korzystając z tej opcji można zapewnić sobie stały przypływ gotówki. Jednak w tym segmencie również można zobaczyć wzrost liczby ogłoszeń dotyczących mieszkań na wynajem, zwłaszcza dlatego, że szkoły i uczelnie były w ostatnim czasie pozamykane więc liczba młodych ludzi poszukujących mieszkania znacznie zmalała. W niektórych przypadkach może zdarzyć się tak, że osoby wynajmujące mieszkania, w wyniku kryzysu nie będą w stanie ich opłacać np. na skutek utraty pracy. W takiej sytuacji może się okazać, że stracimy lokatorów, a co za tym idzie, źródło dochodu. Pamiętajmy jednak, że popyt na nieruchomości mieszkalne na wynajem nadal jest stosunkowo duży, dlatego w takiej sytuacji można liczyć na znalezienie nowych lokatorów.

Najem krótkoterminowy

W gorszej sytuacji są osoby, które zdecydowały się na nieruchomości wynajmowane na krótszy czas np. dla turystów. Ze względu na to, że branża turystyczna zamarła, znacznie zmniejszyła się także liczba osób podróżujących w innych celach. W związku z tym takie nieruchomości mogą zostać zupełnie wyłączone z zarabiania, a ich właściciele mogą stracić źródło dochodu. Zawsze jednak można przeznaczyć taką nieruchomość na wynajem długoterminowy i w stosunkowo bezpieczny sposób przetrwać trudny okres.

Warto się zabezpieczyć

Gdy chcemy inwestować pieniądze, musimy pamiętać o tym, jak istotna jest cierpliwość i zdrowy rozsądek. Nie podejmujmy decyzji na podstawie impulsu, zaczekajmy na odpowiedni moment. Takie podejście stanowi podstawę, jeśli chodzi o inwestowanie. Nawet jeśli obserwujemy, jak nagle nasza inwestycja chwilowo nie przynosi zysków, należy pamiętać o tym, by zachować spokój i powstrzymać się od działań dyktowanych impulsem.

Istotne jest także, by odpowiednio skonstruować swój portfel, w odpowiedni sposób dywersyfikując środki. Nie warto zatem inwestować wszystkich środków w taki sam sposób. Dobrym rozwiązaniem będzie np. przeznaczenie części na nieruchomości, części na giełdę, złoto lub inne sposoby inwestycję. W ten sposób można skutecznie zmniejszyć zagrożenie bardzo dużej straty środków.

Inwestycje długoterminowe oraz krótkoterminowe

Które z nich są bezpieczniejsze? Oczywiście mniejsze ryzyko wiąże się z inwestycjami długoterminowymi, jakimi są nieruchomości. Wszystko wynika z tego, że generują one zyski przez dłuższy czas. W ten sposób możliwe jest uśrednienie ceny, które przekłada się na znaczne zmniejszenie ryzyka. Inwestycje krótkoterminowe, które ze względu na swój charakter są raczej chwilowe, wiążą się z większym ryzykiem.powrót

Osiedle pod Warszawą · Domy pod Warszawą · Domy pod Warszawą na sprzedaż · Grodzisk Mazowiecki