Kupno domu – poradnik w pigułce

20 grudnia 2019 roku

Podjęcie decyzji o nabyciu własnej nieruchomości mieszkalnej jest dopiero pierwszym krokiem na długiej drodze, kończącej się rozgoszczeniem we własnych czterech kątach. Jednak, aby móc prawdziwie cieszyć się każdym pomieszczeniem, należy zadbać, aby został kupiony właściwy dom – ten, który będzie spełniał wszystkie Państwa potrzeby, marzenia i oczekiwania. W tym poradniku krótko omówimy najważniejsze kwestie: porównamy rynek pierwotny z wtórnym, wskażemy najczęściej popełniane błędy, a także wyjaśnimy, jakie dokumenty należy już zacząć kompletować.

Rynek pierwotny czy wtórny?

W każdym zakątku Polski ciągle powstają nowe osiedla mieszkaniowe, a istniejące już nieruchomości są każdego dnia wystawiane na sprzedaż. A więc decydując się na kupno domu należy najpierw rozważyć, co będzie dla Państwa lepszym rozwiązaniem.

Bez wątpienia istniejący już budynek, gdzie ktoś wcześniej mieszkał bądź nawet kupił i nigdy w nim się nie zjawił, budzi więcej podejrzeń. W końcu dlaczego ktoś chce się pozbyć idealnego domu? Jednocześnie warto pamiętać, że inwestycje z rynku wtórnego nie umożliwią Państwu dostosowania pomieszczeń do swoich potrzeb – należy pogodzić się z tym, co już istnieje. W przypadku nowych osiedli, w stanie deweloperskim, zyskują Państwo więcej swobody i pewność, co do stanu technicznego każdej ściany.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy przeglądaniu ofert?

Wiele firm deweloperskich informuje na swoich stronach, że osiedle znajduje się przykładowo pod Warszawą, gdy tak naprawdę jest to tak duża odległość, że sam dojazd zająłby ponad dwie godziny. Dlatego warto upewnić się np. poprzez mapę, że rzeczywiście informacja o lokalizacji jest prawdziwa – przykładowo osiedle Villania rzeczywiście znajduje się zaledwie 16km od stolicy.

Warto również zainteresować się samą okolicą domów – czy rzeczywiście jest równie spokojna, bezpieczna i cicha, co zapewniają liczne ogłoszenia? Czy dojazd do najbliższego dużego miasta jest rzeczywiście prosty? Na jakim etapie jest budowa i czy pojawiły się jakiekolwiek opóźnienia? Warto pamiętać, że w przypadku tak poważnej decyzji, jak kupno domu nie ma pytań niepotrzebnych.

Jakich dokumentów potrzebujesz?

Najistotniejszy jest, oczywiście, dowód osobisty, który będzie niezbędny do potwierdzenia Państwa tożsamości. Jeżeli zostało ustalone podpisanie umowy przedwstępnej do zakupu domu i w ramach jej muszą Państwo zapłacić zadatek, należy pamiętać o jego przekazaniu – czy to w formie gotówki, czy potwierdzenia przelewu. W sytuacji, gdy chcą Państwo wziąć kredyt, niezbędne będzie przygotowanie szeregu dokumentów: od umowy o pracę, przez odpis aktu małżeństwa, po wyciąg z rachunku bankowego.powrót

Osiedle pod Warszawą · Domy pod Warszawą · Domy pod Warszawą na sprzedaż · Grodzisk Mazowiecki